top of page

MENU

Tarihçe

2004 yılında Ankara Polatlı Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan Panelsan ilk olarak Mineral Yün (Taşyünü-Camyünü̈) ve Expanded Polysytrene Polistren (EPS) yalıtımlı sandviç panel üretimine başlamış, değişen ve gelişen coğrafyada inşaat sektörünün ve yatırımcının yalıtım konusunda bilinçlenmesinden kaynaklı, sandviç panel ve EPS ürünlerine ihtiyacın artacağını analiz ederek, 2005 yılında EPS yalıtım levhaları ve enjeksiyon ambalaj ürünleri üretim hattını devreye almıştır. 

2010’lu yıllara gelindiğinde, AR-GE yatırımları, kurumsallaşmaya ve toplam kalite yönetimine verdiği önem, markalaşma yolunda attığı adımlar doğrultusunda artan pazar payı ile Panelsan yönetimi yeni yatırımlar için karar alma sürecine girmiştir. 2014 yılında çalışmalarını ve yatırımlarını Kaizen ve 5S ile desteklemiş aynı dönemde Poliüretan (PUR) ve Poliizosiyanurat (PIR) yalıtımlı sandviç panel hattını da devreye sokmuştur. 

2016 yılından beri istikrarlı biçimde ISO İkinci 500 listesinde yer alan marka,  bugün itibariyle 62.000 m² açık, 22.000 m² kapalı alanda yer alan tesisinde gerçekleştirdiği üretimle; sektörde ısı ve ses yalıtımı, hava geçirimsizliği, hijyen, terleme, güvenlik, estetik, yangın dayanımı gibi tüm ihtiyaçlara cevap verecek ürün gamına sahiptir. Toplam kalite yönetimi anlayışı, 3 farklı kıtada talep gören FM Global sertifikalı ürünleri ile Panelsan, Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Afrika ve Avrupa’da aranılan ve kullanılan bir marka konumuna gelmiştir.

Panelsan, tescilli markaları, toplam kalite yönetimi anlayışı, uzman kadrosu ve ARGE çalışmalarıyla, sektörünün vizyon lideri konumundadır. Performansa dayalı test ve belgelendirmede ön saflarda yer alan ürünleri; FM Global, Ghost R, TSE, CE ve ISO 9001 sertifikalarına sahiptir. 2017 yılında departmanlaşarak başladığı Ar-Ge çalışmaları ile yüksek teknolojiyi kullanarak, inovasyon niteliği yüksek yalıtım değerlerine sahip, çevreci ve ekonomik ürünlerini sektörün hizmetine sunmaktadır. 

Çevreye, yeşil ve döngüsel ekonomiye olan inancını, sektöre kazandırdığı yenilikler ile birleştiren Panelsan, Güneş Enerjisi Sistemleri (GES) için ürettiği özel sandviç panel çatı formu ve 12 yıl sistem garantili aparat sistemleriyle, alanında öncüdür. 2020 yılında Polatlı OSB’deki üretim tesislerinin çatısına kurduğu GES sistemiyle, 2021 verilerine göre, 1 milyon 651 bin kWh elektrik üretimi için ortalama yıllık 715 ton karbon sera gazı emisyonu kazanımı sağlayarak hem sosyal sorumluluk, hem de gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakma adına bir adım atmış, bu dönüşüm sayesinde Enerjisini Üreten Fabrikalar Zirvesinde ‘’Güneş Enerji Sistemi Projesi’ ödülünü kazanmıştır.

Planlanan yatırımların tamamlanması ve yurt içi ve yurt dışı pazar paylarının artırılması amacıyla 2022 yılında Borsa İstanbul’da halka arzı gerçekleşen Panelsan, kendi sektörünü borsada temsil eden tek firma olmuştur. Halka arz süreciyle beraber büyüme adımları devam etmiş; iki farklı fabrika yatırımının temelleri atılmıştır.  Kazakistan’ın Almaty şehrinde sandviç panel üretim tesisi ve Ankara Polatlı’daki mevcut tesislerinde ek bir sandviç panel üretim hattı kurma çalışmalarına başlamıştır. 

Sektördeki 20. yılına adım adım yaklaşan Panelsan, Türkiye’nin ilkleri olan yatırımların birçoğunda ürünleri ve hizmetleriyle tercih edilmekte; sektördeki vizyon lideri konumunu, sorumluluk bilincine dönüştürerek sahip olduğu değerleri kaybetmeden ilk günkü heyecanıyla yoluna devam etmektedir.

bottom of page