top of page

MENU

  • Panelsan

Sandviç Panellerde Boyama


BOYAMA


Coil Coating tekniği kesintisiz boyama tekniği olarak bilinmektedir. Bu teknik ile metallerin yüzeylerine; PVDF (polivinilidin flourur), plastizol, polyester ve poliüretan, gıda tüzüğüne uygun boya uygulanabilir. Boya cinsi ve kalınlıkları kullanılacak bölgenin coğrafi ve özel şartlarına göre seçilir. Özel bir durum belirtilmemiş ise metal yüzeylerde 5 mikron astar +20 mikron polyester boya kullanılır. Polyester boyanın normal şartlarda, (ağır metaller, hava kirliliği, denize yakınlık, asidik ortamı olan bölgelerde olmaması) 10-12 yıl dayanma süresi vardır. Dayanma süresinin ömrü, iyi bir bakım ile (temizlik) 40 seneye kadar çıkabilir. Astar ve boya özellikle sandviç panelin en önemli koruyucu bileşkenidir. Özellikle astar panelde yalıtım malzemesinin veya yapıştırıcısının malzemeye tutunmasını sağlar. Boya metali dış etkenlerden ve korozyondan korur, astarlanan ve boyanan metaller rulo halinde panel üretim prosesine girer.


Sandviç panellerde genelde kullanılan boya renkleri coil coating tekniği, RAL kataloğundan seçilir. RAL kataloğundaki boya renkleri; metallere uygulandığında ton farklılıkları olabilir. Özellikle metalik renk kategorilerinin RAL 9006 - RAL 9007 renklerinde ton farklılıkları barizdir. Aynı proses ve zamanda boyanan renklerde dahi ton farklılıkları olabilir. Tüm boya renkleri farklı partiler halinde boyandığında da aynı sorun ortaya çıkabilir. Bu sorunu en aza indirmek için projeye ait metallerin tek bir partide boyanması önerilir.


Kullanılan Boya ve Kaplamaların Özelliklerinin Karşılaştırılması


Food safe ve antibakteriyel boyaların dayanım süreleri polyester boya dayanım süreleri ile aynı şekilde değerlendirilmelidir. Antibakteriyel veya food safe boyaların üretiminde ağır metaller kullanılmaz. Tüm boya çeşitlerinin garantileri verilmektedir. Fakat garantiler çevresel koşullar, coğrafi lokasyon ve uygulamaya bağlı olduğu için her projede garanti süreleri değişmektedir.


Polyester Boyalar


Polyester Boyalar, maliyetinin uygun ve renk seçeneklerinin fazla olması, kolay ulaşılabilirliği nedeniyle en çok kullanılan boya cinsidir. Boya cinsleri arasında en basit baz boyadır. Korozyon, UV ve kimyasallara dayanımı diğer boya cinslerine göre daha düşüktür. Aynı zamanda boyanan bobinler farklı zamanlarda üretimi yapıldığında ve farklı zamanlarda farklı cephelerde montajı yapıldığında ton ve parlaklık farklılıkları gösterir. Bu olay da renk ve parlaklık dayanımının düşük olduğunun ispatıdır. Bu konu koyu renkli panellerde bariz izlenir. Polyester boyaların reçinelerine ilaveler ile kimyasal ve mekanik dayanımları arttırılabilinir (High Duble Polyester). Fakat maliyeti de aynı oranda artacağından yüksek dayanımlı polyester boyalar fazla tercih edilmemektedir.


PVDF Boyalar


PVDF, polyester boyaya nazaran kimyasal ve mekanik dayanımı daha yüksek boyalardır. UV dayanımı mükemmel olan ve renk solmasına karşı en uzun dayanan boya cinsidir. Kimyasallara, leke ve kirlere karşı en dayanıklı boyadır. Yüksek parlaklıktadır. Çizilmelere ve korozyona karşı dayanımları plastisole göre düşük olmasına rağmen iyidir. Maliyeti yüksek olduğu için genelde prestijli binalarda tercih edilir. UV’si yüksek olan bölgelerde PVDF boyalarının tercih edilmesi önerilmektedir.


Plastisol Boyalar


Korozyon dayanımı en yüksek olan kaplama/boyama türü plastisol boyalardır. Desenli olarak üretilebilmesi nedeniyle plastisol kaplamalar estetik açıdan tercih edilmektedir. UV ve kimyasal dayanımı PVDF kadar olmasa da iyi seviyededir.. Fakat bölgesine ve iklim şartlarına bağlı olarak aşınma ve renk solmaları görülebilir. Korozyon dayanımı nedeniyle bol yağışlı bölgelerde ve eğimi az olan çatılarda tercih edilmelidir. Yüzey sıcaklığı 80°C’nin üzerine çıkabilecek ortamlarda kullanılmamalıdır.


Poliüretan Boyalar


Poliüretan boyalar; UV, darbelere ve korozyona karşı polyesterden daha yüksek dayanım gösteren bir boya cinsidir. Özellikle yüksek binalarda (yüksekliği 20 m ve üstü) tercih edilmelidir. Çizilmeye dayanımı yüksek olan poliüretan boyalar polyester boyalardan daha estetik olmakla birlikte maliyet olarak da yüksek boyalardır.


Film


PVC filmler, darbe ve kimyasal dayanımı yüksek kaplamalardır. PVC filmler, UV’ye karşı çok hassastır bu nedenle renk solmalarına karşı dayanımları çok azdır. Farklı renk ve desenlerde üretildiği için genellikle estetik ihtiyaçlar için tercih edilmektedir.

119 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

ความคิดเห็น


bottom of page